Pu Erh čaj

Účinky čajov » Pu Erh čaj


 

Čaj Pu Erh je v Číne už dávno známy a v Európe si získava čoraz väčšiu pozornosť.

 

Vyrába sa z pomerne veľkých listov čajovníka nazývaného Qingamao s charakteristickou zemitou vôňou. Čaj bol pomenovaný podľa malého mestečka v Čínskej provincii Junnan. Vojaci si za vlády mongolského chána všimli, že ľudia si v tejto provincii varia polievku z akýchsi listov. Listom sa pripisovali takmer zazračné liečebné vlastnosti. Mala liečiť nielen choroby, ale aj predlžovať život a dodávať energiu. Tak sa stal Pu Erh známy po celej Číne a neskôr aj za jej hranicami.

 

Tento vzácny zdravotný čaj sa v čínskej tradičnej medicíne používa na zmiernenie rôznych ťažkostí rozmanitého typu.

 

Pôsobí liečivo na tráviace ústrojenstvo a ochorenie horných dýchacích ciest. Podporuje vykašliavanie, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáha pri látkovej výmene v pečeni, je výborným pomocníkom pri boji s nadváhou, posiľňuje imunitný systém, prečisťuje organizmus, chráni pred infekčnými ochoreniami.

 

Japonský vedci zistili, že má tiež protirakovinotvorné účinky, vďaka vysokému obsahu EGCG a kyseliny galovej.

 

Čaj Pu Erh má tiež vplyv na psychiku a pôsobí proti stresu a depresiám.

 

Zelený čaj Pu Erh z jemného jarného zberu sa najprv sparí a následne sa špeciálnou metódou spracuje s hubovou kultúrou / pridanie mikroorganizmov /. Čaj sa voľne plní, alebo sa vylisuje do malých podšálkových foriem a takto sa celé mesiace skladuje v chlade. Tento čaj má jemnú chuť a zelenú farbu.

 

Čierny Pu Erh sa vyrába z bohatej letnej úrody takým istým spôsobom ako zelený. Po ošetrení sa natlačí do debien a dlho sa skladuje. Tak dostane svoju červenú farbu a zemitú chuť. Obsahuje veľmi málo tanínu a preto je možné ho piť celý deň. Obsahuje množstvo minerálov ako zinok, železo, horčík, vápnik..., množstvo stopových prvkov, hlavne selén a mangán, a tiež vitamíny. Nálev má tmavohnedú farbu so zemitou až dymovou chuťou. Najlepší je neosladený.

 

Čaj Pu-Erh je zvláštny tým, že ako jeden z mála čajov takmer neobsahuje kofein, jeho obsah je asi 24x nižší, ako v ostatných čajoch, zakže je vhodný aj na večerné pitie.

 

Známy je predovšetkým tým, že pomáha veľmi účinne odbúravať nadbytočný tuk a znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

 

Niektoré štúdie ukazujú, že za 4 týždne sa dá len vďaka čaju Pu-Erh zhodiť až 11 kg tuku. Výskumy v Číne ukazujú, že pri silnej nadváhe je možné zhodiť 9kg za mesiac. Pri strednej nadváhe okolo 5,8 kg a pri ľahkej nadváhe asi 2,8 kg za mesiac. Iné štúdie dokazujú, že u ľudí vo veku 35-55 rokov sa pri pití tohoto čaju prejavilo trvalé chudnutie o 3-9 kg za mesiac.

 

!!! Odporúča sa piť Pu-Erh pred každým tučným jedlom !!!

 

Ďalším významným účinkom je znižovanie hladiny cholesterolu a tuku v krvi ako aj rizikových trigliceridov.

 

Pu-Erh účinne prečisťuje krv, pečeň a tiež čistí organizmus od toxínov. Taktiež pôsobí priaznivo na tráviaci trakt, proti poruchám trávenia, podporuje činnosť žalúdka. Pôsobí proti arterioskleróze - kôrnateniu tepien, rozširuje cievy a znižuje krvný tlak.

 

Urýchľuje (až dvojnásobne) odbúravanie alkoholu z krvi, a znižuje príznaky tzv. "opice" , ako bolesť hlavy...

 

Obklady z čaju Pu-Erh pôsobia omladzujúco.

 

Príprava:

Na 1 šálku max. 3g čaju, na 1 liter cca 20g čaju. Zaliať prevretou vodou (cca 90°C) a nechať lúhovať 2-5 min. Denne sa odporučujú v priemere 3 šálky čaju Pu Erh, aby sa optimálne prejavili všetky jeho pozitívne účinky.

 

Čaj je známy tým, že je možné zalievať ho až 3-4krát. Doba lúhovania sa postupne zvyšuje.