Lapacho

Účinky čajov » Lapacho

Súčasná svetová medicína čoraz viac obracia svoju pozornosť na bohatstvo tropických dažďových pralesov.

 

K takýmto znovuobjaveným liečivým stromom patrí i legendárny strom Inkov LAPACHO /lapačo/. Podľa starých záznamov sa kôrou zo stromu lapacho liečili i starý vládcovia Inkov dávno pred príchodom Španielov na územie Nového sveta.

Lapacho rastie predovšetkým v hustých amazonských pralesoch Brazílie a teplých horských oblastiach Argentíny, Paraguaja a Bolívie. Ide o veľmi zaujímavý a zároveň krásne kvitnúci strom. Tabubeia impetiginosa dorastá do výšky 30m, dožíva sa až 700 rokov a má nezvyčajne tvrdé drevo. Na liečebné využitie sa používa vnútorná strana kôry.

 

Lapacho obsahuje široké spektrum látok, kt. dokážu výrazne posilniť obranyschopnosť organizmu a účinne pomáhajú pri celom spektre ochorení. I tých najvážnejších. Už v roku 1864 E.Paterno izoloval a identifikoval účinnú látku lapachol. Práve táto zložka preukazuje vysokú biologickú aktivitu pri liečbe nádorov.

 

  • Liečivý kyslík a krv:

Kambium tohto úžasného stromu viaže v sebe mnoho kyslíka, kt. pomáha ničiť vírusy, baktérie, huby, plesne i prvoky, vyskytujúce sa v organizme človeka a zároveň podporuje aj tvorbu červených krviniek, pretože obsahuje veľa železa. Dobrá krvotvorba a transport kyslíka v organizme je jednou z podmienok nášho zdravia. Lapacho zvyšuje obsah hemoglobínu v krvinkách a aj ich počet, čím zvyšuje kapacitu krvi potrebnú na prenos kyslíka.

 

Kôra lapacha obsahuje veľa železa, kt. dokáže tento strom odovzdať ľudskej krvi.

 

  • Boj proti rakovine:

Lapacho sa používa i pri liečbe cukrovky, pretože brzdí príjem glukózy v črevách človeka a zároveň podporuje využitie dlhých reťazcov uhlohydrátov a tukov v organizme, čím sa podieľa aj na redukcii telesnej hmotnosti a strate pocitu hladu.

Očisťuje pečeň, odvádza z tela jedy a toxické metabolity, posilňuje organizmus, brzdí rast nádorov a pôsobí proti leukémii, pretože výrazne podporuje tvorbu červených krviniek v kostnej dreni a považuje sa za stimulátora krvi. Vedecké výskumy vkladajú veľké nádeje do  Lapacha práve pri liečbe rakoviny.

 

U mnohých pacientov prukázalo schopnosť utlmiť rast nádorov.

 

  • Silný antioxidant:

Lapacho je veľmi silný antioxidnat a zabraňuje tvorbe a výskytu voľných radikálov.

Mierni bolesti hlavy, nervozitu a dokonca sa používa aj proti malárii. Nezanedbateľný je jeho vplyv na kožné problémy. Lieči rôzne zápaly, ekzémy, psoriázu, rany i hnisavé ložiská. Pôsobí protizápalovo a pomáha regenerácii ciev i liečbe kŕčových žíl. Odporúčame pravidelne prikladať teplé obklady z čaju lapacho na postihnuté miesta, prípadne si dopriať liečivé kúpele.

 

Výborné výsledky sa dosahujú aj s pravidelným vyplachovaním ústnej dutiny týmto príjemným čajom. Znižuje sa tak škodlivý vplyv amalgámu na organizmus i nebezpečenstvo infekcie a paradentózy. Jeden z vedcov, zaoberajúci sa účinkami lapacha, sa s obdivom vyjadril, že Lapacho lieči snáď úplne všetko.

 

  • Stimuluje imunitu:

Hlavným účinkom čaju Lapacho však zostáva jeho schopnosť prebudiť vlastný obranný systém k aktivite a zvýšiť tak imunitu tela, zlikvidovať rôzne nežiadúce parazity a pôvodcov infekčných ochorení a pomôcť v boji proti rakovine, cukrovke a znečistenému vnútornému prostrediu. Čaj je vhodný aj pre deti.

 

Vedľajšie účinky dodnes neboli preukázané.

 

Správna príprava:

Čaj Lapacho odporúčame piť v 4-6 týždňových liečebno očistných kúrach.

Pretože sa jedná o kôru zo stromu, je dobré kopcovitú lyžičku čaju najprv povariť v 3dcl vody 5-10min a potom ešte asi 10 - 15 min. nechať polúhovať, aby prešli do roztoku všetky účinné látky.

Pre terapeutické účely čaj pijeme teplý a najlepšie nesladený. Doprajeme si 3 šálky denne medzi jedlom.

Kúru môžeme po mesiaci zopakovať. Preventívne postačí jedna šálka denne alebo sem-tam podľa chuti.

 

Pozor!!, nepripravujte a neuchovávajte čaj v hliníkových a cínových nádobách.

Vhodnejšie sú iné materiály, ako sklo či kvalitná glazovaná keramika.