Honeybush

Účinky čajov » Honeybush

 


 

Prirodzene sladký, prirodzene chutný..

 

Prvá písomná zmienka o tejto rastline sa objavila v botanickej literatúre už v roku 1705.

Honeybush pochádza z Juhoafrickej republiky, rastie v oblastiach Južného a Východného mysu a niektoré jeho druhy tiež v častiach Cederbergského pohoria. Vyskytuje sa v 23 poddruhoch a potrebuje k svojmu životu špecifické podmienky. Komerčný honeybush sa získava z kríkovej rastliny rodu Cyclopia, kt. rastie divoko v horských oblastiach. Zbiera sa ručne. Môžeme ho označiť za 100% prírodný produkt, pretože všetky pokusy pestovať ho na plantážach skončili neúspešne.

 

Honeybush vďačí za svoj názov omamnej medovej vôni svojich krásnych žltých kvetov. Ker dorastá do výšky 1,5m a najlepšie mu vyhovuje vlhká klíma. Zber prebieha tradične v období, keď ker kvitne, čo je mimoriadne náročná práca. Rastliny sú vzhľadom k vysokohorskému terénu dostupné len pre peších zberačov. Tí sekajú ker tesne nad zemou, naložia ho do veľkých košov, kt. spúšťajú z vrcholu hory pomocou dômyselných kladkových systémov. Na spracovateľskej farme sa celý ker mechanickými rezacími strojmi nareže na malé kúsky. Tie sa potom namáčajú, fermentujú a sušia v peci. Fermentácia trvá od 24-36 hodín, mení sa pri nej farba produktu zo zelenej na tmavohnedú a rozvíja sa jeho medová vôňa. Nakoniec sa honeybush suší na slnku a to väčšinou 1 - 2 dni v závislosti od počasia.

 

Liečivé účinky:

Liečivé účinky sa datujú do r.1830. Miestnym obyvateľom pomáhal predovšetkým pri nachladnutí a chrípke, zápaloch horných dých. ciest a deťom pri nechutenstve. Má veľké množstvo cenných minerálnych látok, antioxidantov a stopových prvkov. Pôsobí proti vírusom a baktériám, pliesňam. Pomáha pri predchádzaní civilizačných chorôb ako sú nádorové ochorenia, kardiovaskulárne choroby, znižuje hladinu cukru a cholesterolu, zlepšuje trávenie, reguluje menštruačný cyklus, znižuje riziko ochorenia na osteoporózu, upokojuje nervovú sústavu.

 

Pri vonkajšom použití pomáha odstraňovať ekzémy a vyrážky.

Má mierne močopudný účinok. Naviac neobsahuje skoro žiadny kofeín a triesloviny, preto je vhodný aj pre deti.

Čo je však najlepšie, že pri svojich účinkoch naviac ešte aj výborne chutí.

Pretože má príjemnú nasládlu chuť, nemusí sa dosladzovať.

 

Príprava:

1 čajovú lyžičku čaju na cca 3 dcl, zalejeme vriacou vodou a necháme 5 min lúhovať. Môžeme ho piť denne.

 

Vhodná je aj kombinácia s rooibosom, kedy sa účinky oboch čajov vhodne dopĺňajú.