Amazonský čaj - Wayusa Napo (50g)

🌱 Amazonské čaje

Wayusa Napo  (50g)
Wayusa Napo (50g)
Cena:5.00
✅ produkt skladom

📦 EXPRES doručenie
  • Wayusa Napo  (50g)
    Wayusa Napo (50g)

 

 

 

Tradičná forma nefermentovanej wayusy, na prípravu krátkym prevarením je charakteristická ovocno-bylinkovými tónmi ,bez zložiek spôsobujúcich horkosť alebo trpkosť .

 

Tradičná forma wayusy, ekvádorskej cezmíny paraguyskej, v podobe ručne drvených listov, ktoré prešli citlivým sušením v tme. Absencia slnečných lúčov a obmedzené prúdenie vzduchu spomaľuje proces sušenia, a tým zamedzuje fermentácii (resp. Oxidácii). 

Jej chuť je svieža s jemnou bylinnou arómou. Obvykle stačí povariť po dobu 5 minút. Dlhším prevárením (alebo prevarením väčšieho množstva listov) možno pripraviť silnejší nápoj plnej chuti s bylinným aftertastom.

 

Narozdiel od svojej sestry cezmíny paraguajskej má wayusa vďaka absencii horkých zložiek a obsahu teobromínu mierne sladkastý aftertaste (cukor samozrejme neobsahuje). 

Povzbudzujúce zložkou je kofeín, ktorého obsahuje cca 90-110 mg / 2dl, teda o niečo menej ako káva. L-theanin, aminokyselina, ktorá pôsobí na mozgovú aktivitu upokojujúcim účinkom, spôsobuje, že povzbudzujúce efekt wayusového nápoja je pozvoľný a dlhšie trvajúci.

 

95% svetovej produkcie wayusy pochádza z ekvádorskej Amazónie, z oblasti Napo. V Kičua jazyku miestnych ľudí znamená "silný" alebo "sila".

 

Príprava: do 1l studenej vody nasypte 5 polievkových lyžíc drvených listov ,priveďte k varu a nechajte povariť na miernom ohni cca 5 minút, raz prevarenej listy možno znovu 2-3x prevariť, vždy pridajte 1-2 lyžice čerstvých listov.

 

Hmotnosť: 50g